Światowy Dzień Chorego

11 lutego po raz XXX obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym roku przewodniczy mu hasło: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36). Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią.

Wszystkim naszym Pacjentom i ich bliskim życzymy błogosławieństwa Bożego oraz ludzkiej życzliwości. Mamy nadzieję, że opieka naszego personelu jest dla Państwa widocznym wsparciem w chorobie.

Ojciec Święty Franciszek w orędziu na ten dzień pisze: Trzydzieści lat temu św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić lud Boży, katolickie instytucje służby zdrowia i społeczeństwo obywatelskie na potrzebę zwrócenia uwagi na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, Jesteśmy wdzięczni Panu za drogę, jaką przebyły w tych latach Kościoły partykularne na całym świecie. Poczyniono wiele kroków naprzód, ale pozostaje jeszcze długa droga do tego, aby zapewnić wszystkim chorym, także w miejscach i sytuacjach największego ubóstwa i marginalizacji, potrzebną im opiekę zdrowotną, a także opiekę duszpasterską, aby mogli przeżywać czas choroby w zjednoczeniu z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Niech trzydziesty Światowy Dzień Chorego, którego kulminacyjne obchody, z powodu pandemii, nie będą mogły odbyć się w Arequipie w Peru, lecz odbędą się w Bazylice św. Piotra w Watykanie, pomoże nam wzrastać w bliskości i służbie chorym i ich rodzinom.”

Całość papieskiego orędzia znajduje się TUTAJ.

Ksiądz Krzysztof Stąpor MIC, kapelan naszego Hospicjum, w wypowiedzi dla „Familijnej Jedynki” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, zwrócił uwagę, że posługa duszpasterza, rodziny, czy wolontariuszy, którzy opiekują się osobami chorymi, to zaproszenie, by być miłosiernymi dla tych, którzy są najbardziej bezbronni i najbardziej potrzebują pomocy. Warto zwrócić uwagę na to, że – jak zauważa Papież – choroba nie jest ważniejsza od samego chorego. To chory jest zawsze w centrum zainteresowania. Oczywiście nie chodzi o pomniejszanie bólu, który wynika z samej choroby, ale o to, by patrzeć na człowieka, nie tylko na jego chorobę. Warto okazać mu wsparcie, pocieszenie. Co jest także ważne, i o czym mówi Papież, należy słuchać osoby chorej, by usłyszeć jej potrzeby. Bo ona dalej uczestniczy w życiu, choć już w nieco innym zakresie, ponieważ jest ograniczona przez chorobę.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami w mediach, które z naszym udziałem ukazały się z okazji Światowego Dnia Chorego:

Program TVP „Między Ziemią a Niebem” od 30 minuty – LINK DO MATERIAŁU

Program Radia Warszawa „Recepta na Zdrowie” – LINK DO MATERIAŁU