Mural Nadziei przy OHD

13 marca w OHD odbyła się konferencja prasowa i symboliczne odsłonięcie Muralu Nadziei, który powstał tuż przy naszym hospicjum. To pierwszy z dwunastu murali, które pojawią się w wybranych polskich miastach. Ich celem jest promowanie idei ruchu hospicyjnego.

Dzięki determinacji i życzliwości pracowników Urzędu Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, udało się sfinalizować projekt, który promuje ruch hospicyjny. Przy ul. Tykocińskiej powstał mural, który połączył ludzi dobrej woli – pracowników Urzędu Dzielnicy Targówek, artystów, społeczników i przedstawicieli biznesu. Idea powstania muralu pojawiła się wśród przyjaciół pierwszego i jak dotąd jedynego hospicjum na Litwie, które założyła i prowadzi polska siostra zakonna Michaela Rak. Pomysł rozrósł się do wielkiego marzenia, które zakłada powstanie dwunastu murali. Dokładnie tylu, ile łóżeczek znajduje się w oddziale dziecięcym wileńskiego hospicjum.
„W trakcie rozmów doszliśmy do wniosku, że każdy mural będzie zachęcał do wsparcia nie tylko wileńskiej placówki, ale także wybranego lokalnego hospicjum. Gdy przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Targówek zaproponowali lokalizację muralu przy ul. Tykocińskiej, od razu wiedzieliśmy, że to nie przypadek, ponieważ przy tej ulicy działa Ośrodek Hospicjum Domowe Księży Marianów – nasi wieloletni przyjaciele” – wyjaśnia Grzegorz Kiciński, dyrektor Fundacji Aniołów Miłosierdzia, która wspiera litewskie hospicjum.

Zarówno artysta, jak i darczyńcy oraz wykonawcy muralu chcą pozostać anonimowi.
„Chcemy w ten sposób podkreślić, że w ruchu hospicyjnym służą tysiące anonimowych ludzi. To cisi bohaterowie, którzy budują mosty nadziei prowadzące od hospicjów do serc pacjentów i ich bliskich” – wyjaśniają twórcy.„To właśnie im dedykujemy to skromne dzieło. Mamy nadzieję, że znajdą się darczyńcy, dzięki którym w kolejnych jedenastu miastach powstaną podobne murale” – dodają.
Hospicja to wyjątkowe miejsca, które wymagają szczególnej uwagi i zainteresowania. Pacjenci hospicjów otrzymują profesjonalną i wszechstronną pomoc, która pomaga im żyć godnie i bez bólu do ostatnich chwil. Jednak oferowanie bezpłatnej, jakościowej opieki chorym oraz otaczanie wsparciem ich bliskich, to ogromne koszty finansowe. Zarówno hospicjum na Litwie, jak i placówki w Polsce zmagają się z problemami finansowymi i zmuszone są szukać środków w różnych miejscach, by zapewnić swoim pacjentom najlepszą pomoc.
„Gdyby nie pomoc darczyńców prywatnych i biznesowych, wpływy z 1,5% podatku, hospicja miałyby znaczące trudności w działaniu. Opieka hospicyjna jest niedofinansowana, a środki publiczne, które do hospicjów trafiają w dużej mierze nie są wystarczające, by otaczać pacjentów coraz lepszym wsparciem. Mamy nadzieję, że przesłanie, które niesie nasz wspólny mural trafi do serc wszystkich ludzi dobrej woli, którzy będą chcieli stać się przyjaciółmi hospicjów w Polsce i na Litwie” – mówi Karol Koeber, dyrektor Ośrodka Hospicjum Domowe.

 
 Jesteśmy wdzięczni litewskiemu hospicjum i Fundacji Aniołów Miłosierdzia za piękną współpracę w szerzeniu dobra i opowiadaniu o działalności hospicjów w Polsce i na Litwie.
Najserdeczniej dziękujemy Urzędowi Dzielnicy Targówek za objęcie patronatem wydarzenia oraz za obecność pani Burmistrz Małgorzacie Kwiatkowskiej i panu Kamilowi Maciejczukowi, wiceprzewodniczącemu Rady Dzielnicy, wszystkim redakcjom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie (a było was tak dużo, dziękujemy!).
I oczywiście – wielkie podziękowania wędrują do siostry Michaeli Rak, twórczyni pierwszego hospicjum dla dzieci i dorosłych na Litwie i do Grzegorza Kicińskiego – dyrektora Fundacji Aniołów Miłosierdzia, dzięki którym powstał mural!