POMÓŻ DZIECIOM OSIEROCONYM

U dzieci żałoba może rozpocząć się kilka tygodni lub nawet miesięcy po śmierci bliskiego.

Zwykle dzieci odsuwają żałobę w czasie, aż poczują, że zapewnione im zostało fizyczne i psychiczne bezpieczeństwo. Ich zachowanie zaraz po śmierci osoby bliskiej niewiele się zmienia, oprócz odrobiny dystansu i nieco gorszych wyników w nauce. Za to po jakimś czasie, sporo później, zaczynają się łzy, smutek. Najczęściej w momencie, kiedy rodzina odbudowała już poczucie bezpieczeństwa. Dzieci również nie potrafią przeżywać smutku przez długi czas. Ich zdolność znoszenia bólu z powodu straty jest ograniczona. Dlatego też często unikają rozmów na ten temat. A ponieważ zajmują się przeżywaniem straty z przerwami, to proces żałoby może trwać latami. Zabawa jest dla dzieci naturalną formą komunikacji, dlatego warto uważnie przyglądać się ich zabawom i rysunkom, aby dowiedzieć się jak sobie radzą ze stratą bliskiej i kochanej osoby.​

Co dokładnie robimy?

Spotkania z dziećmi (poza czasem pandemii) odbywają się w każdą czwartą sobotę miesiąca o godzinie 11.00 w siedzibie OHD.

Jak możesz pomóc?

Możesz wesprzeć w ten sposób organizację obozu terapeutycznego lub przekazać środki na wyjście dziecka do miejsca kultury. Nasza praca nie kończy się na wsparciu psychologa. Obejmujemy dzieci kompleksowym wsparciem, by mogły w odpowiednim czasie na nowo zacząć cieszyć się życiem.

Zaangażowanie wolontariackie to bardzo ważna część naszej działalności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwych formach wolontariatu, zajrzyj do zakładki WOLONTARIAT. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi na nurtujące cię pytania, skontaktuj się z nami.

Pamiętaj, żeby przed organizacją zbiórki skontaktować się z nami. Podpowiemy, w jaki sposób się do tego dobrze przygotować. Potrzeby dzieci są bardzo konkretne, a nasze możliwości przechowywania darów mocno ograniczone. Mail lub telefon do nas rozwieją wszelkie wątpliwości.