CO ROBIĄ WOLONTARIUSZE W OHD?

- odwiedzają naszych pacjentów w domach. Spędzają z nimi czas, rozmawiają, pomagają w codziennych czynnościach,
- uczestniczą w opiece wytchnieniowej. Dotrzymują choremu towarzystwa, by jego bliscy mogli w tym czasie zająć się innymi pilnymi sprawami lub po prostu odpocząć,
- wspierają nas w pracy biurowej i logistycznej,
- angażują się z ramienia OHD w kwesty, akcje i wydarzenia (lub sami je organizują),
- włączają się w poszukiwanie sponsorów i darczyńców.   

JAK ZOSTAĆ NASZYM WOLONTARIUSZEM?

- zapoznaj się z poniższymi formami wolontariatu,
- zastanów się, ile czasu tygodniowo/miesięcznie możesz poświęcać na wolontariat,
- do wolontariatu opiekuńczego możesz przystąpić, jeśli nie jesteś w świeżej żałobie, czyli od utraty bliskiej osoby minęło minimum dziesięć miesięcy,
- jeśli jesteś zainteresowany wolontariatem, wypełnij kwestionariusz zgłoszeniowy i prześlij do nas.

FORMY WOLONTARIATU W OHD

WOLONTARIAT OPIEKUŃCZY

(obowiązkowy kurs)
Ta forma współpracy jest uzupełnieniem pracy zespołu hospicjum. Wolontariusz odwiedza pacjenta w domu, pomaga przy codziennych czynnościach, spędza z chorym czas (np. na czytaniu książek, rozmowach, czy – jeśli to możliwe – spacerach). Ta forma wolontariatu jest szczególnie istotna, ponieważ umożliwia rodzinie chorego skupienie się na sprawach, na które na co dzień nie mają czasu lub – co równie ważne – pozwala im po prostu odpocząć.

WOLONTARIAT LOGISTYCZNY

Ta forma wolontariatu przeznaczona jest dla lubiących spędzać czas za kółkiem. W OHD często potrzebujemy wsparcia osób, które w weekendy mogą jeździć z naszym zespołem dyżurującym do pacjentów. Wsparcie wolontariuszy bywa też nieocenione przy organizacji i udziale w imprezach/festynach/piknikach, na które taki wolontariusz może zawieźć niezbędny sprzęt, a później przywieźć go do naszej siedziby.

WOLONTARIAT STACJONARNY

Praca wolontariuszy jest nieocenionym wsparciem również w naszym biurze. Wolontariusze wspierają nas poza godzinami pracy sekretariatu m.in. w udzielaniu informacji o działalności hospicjum, wydawaniu sprzętu, rozmowach z rodzinami chorych, pracach biurowych.

WOLONTARIAT KOMPETENCYJNY

Ten rodzaj wolontariatu jest dla każdego, kto chciałby wesprzeć nas i naszych pacjentów konkretną wiedzą, umiejętnościami oraz doświadczeniem zdobytym w sferze zawodowej. Jest również dla osób, które angażują się w wolontariat pracowniczy w swojej firmie lub reprezentują oficjalnie określoną grupę zawodową (np. fotografów, prawników itp.).

WOLONTARIAT AKCYJNY

Jeśli nie masz czasu na stałe zaangażowanie, wolontariat akcyjny będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Możesz zaangażować się w jedną z naszych akcji (np. Pola Nadziei) lub zorganizować własną.

WOLONTARIAT DUCHOWY

Do tej szczególnej formy wolontariatu zachęcamy wszystkich tych, którzy chcieliby zaangażować się w wolontariat również od strony modlitewnej. Nasi wolontariusze duchowi otaczają modlitwą Hospicjum, pacjentów, pracowników i innych wolontariuszy poprzez udział w Róży różańcowej, a także angażują się w oprawę comiesięcznej (pierwszoczwartkowej) Mszy Świętej, corocznych Zaduszek oraz biorą czynny udział w spotkaniach formacyjnych.

Interesujesz się wolontariatem?

Wysłuchaj jednego z odcinków podcastu #HOSPIstorie, w którym nasi wolontariusze opowiadają o swoich doświadczeniach.

KURS NA WOLONTARIUSZA

Wolontariat w OHD to nauka empatii, umiejętności słuchania, towarzyszenia chorym i ich bliskim. To szkoła kreatywności w podejmowaniu własnych inicjatyw na rzecz Hospicjum. To również doskonalenie się we współpracy z innymi. Nasi wolontariusze to osoby wrażliwe, otwarte, entuzjastyczne.

Kursy wolontariatu opiekuńczego odbywają się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Udział w nich jest bezpłatny, a uczestnik otrzymuje certyfikat. Zależy nam, by osoby, które z nami współpracują, miały pewność, że praca hospicyjna jest właśnie dla nich, dlatego nie zobowiązujemy uczestników kursu do zaangażowania po jego ukończeniu. Dajemy przestrzeń na odpowiedzialną decyzję.
Kandydat, który podejmuje się roli wolontariusza w OHD, wiąże się z nami najpierw na okres od trzech miesięcy do pół roku. Po tym czasie obie strony decydują, czy podejmują dalszą współpracę.


Kursy na wolontariusza przeznaczone są wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat.
Pozostałe formy wolontariatu nie wymagają ukończenia kursu.

Masz pytania?

Nasza koordynatorka wolontariatu chętnie na nie odpowie.
Prosimy o kontakt:

Michalina Klebba
tel. 537 412 800

wolontariat@ohd.waw.pl