Pacjenta na rehabilitację kieruje lekarz i to on - po diagnozie potrzeb pacjenta - ustala częstotliwość wizyt fizjoterapeuty.

Naszą naczelną zasadą w kontekście rehabilitacji pacjenta onkologicznego w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej jest: „często, ale po trochu.” W rehabilitacji naszych pacjentów staramy się wykazać cierpliwością i hierarchizacją postawionych celów, dostosować się do oczekiwań pacjenta, zwłaszcza w fazie terminalnej choroby nowotworowej.
W każdym schorzeniu organizm inaczej reaguje na wysiłek. Zwłaszcza w chorobie przewlekłej niełatwo jest nie poddawać się zmęczeniu chorobą. Ważne jest, aby mimo zniechęcenia pamiętać o skutkach unieruchomienia i o tym, że całkowity brak aktywności fizycznej powoduje poważne zmiany w organizmie.
Rehablitacja onkologiczna obejmuje:
- kinezyterapię – ogólnie pojęty ruch jako środek leczniczy
- masaż, masaż relaksacyjny – dotyk i terapeutyczne oddziaływanie bodźców mechanicznych
- fizykoterapię – wskazane zabiegi fizykalne stosowane jako środek leczniczy
-
kompleksową terapię obrzęku limfatycznego
- pielęgnacja skóry, kompresjoterapia, drenaż limfatyczny(ręczny lub pneumatyczny)
- aromatoterapię – stosowanie olejków eterycznych
- kinesiotaping - specjalne taśmy o szerokim spektrum zastosowania
W celu profilaktyki patologicznych złamań lub zabezpieczenia złamań w obrębie kręgosłupa stosujemy zabezpieczenia ortopedyczne w postaci gorsetów stabilizujących i sznurówek. Do dyspozycji pacjentów jest również szerokie spektrum zaopatrzenia medycznego przeciwodleżynowego w postaci materacy, poduszek itp.