ZAPROŚ KAPELANA

Posługa kapelana Ośrodka Hospicjum Domowe polega na odwiedzaniu podopiecznych i ich bliskich - towarzyszeniu, rozmowach, wspieraniu, a także udzielaniu sakramentów świętych, jeżeli osoba chora wyrazi takie pragnienie. Jest to bardzo ważna i cenna chrześcijańska postawa, o której wartości mówił sam Jezus w słowach: "Byłem chory, a odwiedziliście Mnie. Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 36b. 40 b).

Kontakt: ks. Krzysztof Stąpor MIC, tel. 603-872-509

Kiedy wezwać kapelana?

Osoba chora (lub bliscy za jej zgodą) mogą zaprosić kapelana do domu lub poprosić o udzielenie sakramentów świętych. Zadzwonić można zawsze - o każdej porze dnia i kiedy tylko zapragnie tego osoba chora (np. raz na miesiąc). Dodatkowo zaleca się wezwanie kapelana w sytuacji znacznego pogorszenia stanu zdrowia lub niebezpieczeństwa pogorszenia (np. przed operacją). Nawet jeśli chory nie chce przyjąć sakramentów, to już sama obecność kapłana i towarzyszenie może okazać się cenną pociechą dla chorego.

Kiedy poprosić o sakramenty święte?

Podstawowym owocem udzielenia osobie chorej sakramentów pokuty i pojednania, namaszczenia chorych, a przede wszystkim Komunii św., jest poprawa stanu zdrowia duchowego, a czasem także fizycznego. Dlatego zawsze warto prosić o udzielenie:
- sakramentu Komunii św. raz w miesiącu;
- sakramentu pokuty w zależności od pragnienia (przynajmniej raz w roku);
- a sakramentu namaszczenia chorych zawsze w przypadku pogorszenia zdrowia lub ryzyka jego pogorszenia (np. przed udaniem się do szpitala, zabiegiem).
Czasami może pojawić się przekonanie, że sakramenty mają świadczyć o tym, że ktoś ma zaraz umrzeć. Gdy tymczasem są to sakramenty mające na celu poprawę zdrowia. A sakrament namaszczenia chorych, który bywa błędnie nazywany ostatnim namaszczeniem, jest dobrodziejstwem od Boga mającym polepszyć kondycję osoby chorej.
Sam Chrystus mówił: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie" (Jk 5, 14).

Jako bliscy osoby chorej, warto abyśmy delikatnie podjęli temat Bożej miłości, która najpełniej objawia się w sakramentach, i zaproponowali odwiedziny kapłana. Ten pomocny, duchowy gest czasami może się okazać bardzo ważnym umocnieniem dla osoby chorej.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca gromadzimy się na Eucharystii o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes - Sanktuarium Chorych Diecezji Warszawsko-Praskiej (ul. Wileńska 69, dojazd od ul. Szwedzkiej). Podczas Mszy św. modlimy się za osoby zmarłe, które były pod opieką OHD. Przed Mszą św., o godzinie 16.30 rozpoczyna się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, przed którym można zgłosić bliskich zmarłych, których będziemy wyczytywać i polecać w modlitwie w trakcie nabożeństwa, a następnie za tych wszystkich zmarłych oraz zmarłych w ostatnim miesiącu będzie sprawowana Najświętsza Eucharystia.

Jak towarzyszyć osobie konającej?
Zachęcamy do wysłuchania wypowiedzi naszego kapelana, księdza Krzysztofa.

Odtwórz wideo

Koronka za konających
w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
tel. 505 060 205

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia udostępniło numer telefonu: 505 060 205 i formularz na stronie www.faustyna.pl do zgłaszania osób konających. Na ten numer należy wysłać sms z podaniem imienia osoby, która odchodzi z tego świata (lub wypełnić formularz na wskazanej wyżej stronie). Po otrzymaniu zgłoszenia system wyśle tę informację do osób, które w danym dniu i strefie czasowej zadeklarowały modlitewne czuwanie, a one, po otrzymaniu informacji z imieniem konającego, odmówią w jego intencji Koronkę do Miłosierdzia Bożego.